סינדרום השחלה הפוליציסטית Polycystic Ovary Syndrome (PCOS)

מאת ניר אברהם MSc (Biochemistry), RH (AHG) חוקר, מורה ומטפל בצמחי מרפא, מבעלי בית המרקחת

המאמר פורסם לראשונה בגליון “קול הצמחים” של העמותה הישראלית לצמחי מרפא,  בשנת 2013

סינדרום השחלה הפוליציסטית הוא סינדרום אנדוקריני נפוץ, המתבטא בכעשרים אחוזים מקרב נשים בגיל הפריון. סינדרום (בעברית תסמונת) הינו מצב מורכב, הכולל תסמינים מגוונים במערכות גוף שונות, אשר יחדיו יוצרים תמונה קלינית פתולוגית. האטיולוגיה של סינדרום זה מורכבת ועדיין לא ברורה לחלוטין. היא מושפעת מחדירות גנטית, משיבושים הורמונאליים ומטבוליים ומאורח החיים. למעשה, לא ניתן להצביע על גורם אחד המוביל להתפתחות הסינדרום, אלא על מכלול תהליכים היוצרים יחדיו את הסינדרום. המופע הקליני מגוון ביותר, ממצב אסימפטומטי ועד תופעות מובהקות של הסינדרום. השם “סינדרום השחלה הפוליציסטיות” ניתן על סמך הדמיית אולטרה-סאונד, בה ניתן לראות על פני השחלה מופע פולי-ציסטי (לא קיים בכל המקרים) (Speroff 1999).  

מאפייני סינדרום השחלה הפוליציסטית

 1. שיבושים במערך האנדוקריני- רמה גבוהה של LH אל מול רמה נמוכה של FSH, ייצור מוגבר של “הורמונים גבריים”, עמידות לאינסולין, מצב היפר-פרולקטינמיה
 2. שיבושים במחזור החודשי- היעדר ביוץ כרוני או חלקי אשר מתבטא במחזור ארוך (מעל 35 ימים), היעדר מחזור, דימון רחמי לא תקין, ירידה בפוריות
 3. שינויים במצב הרוח אשר יכול להתבטא בעצבנות, לחץ וחרדה.
 4. שינויים בתפקוד קוגניטיבי עקב עלייה ברמת אינסולין בדם הגורמת לקשיי ריכוז
 5. שיבושים מטבוליים- עלייה ברמת הסוכר והשומנים בדם אשר עשויה להתפתח  ל”תסמונת מטבולית” וסוכרת (סוג II).

הליקויים המרכזיים המופיעים בסינדרום השחלה הפוליציסטית:

 • שיבוש במערך האנדוקריני בציר היפותלמוס-היפופיזה-שחלות
 • יתר הורמונים אנדרוגנים
 • רמה נמוכה של “חלבון קושר הורמוני מין” (SHBG).
 • דומיננטיות של אסטרוגן
 • העדר השפעה פרוגסטרוגנית
 • עודף פרולקטין
 • ליקויים בהפרשת ובפעילות אינסולין

טיפול בעזרת תוספי תזונה

כרום – יסוד קורט זה נקשר לקולטן האינסולין ומעלה את רגישות הקולטן לאינסולין ומשפר את רמת החדירה של סוכר לתוך התא. כרום זמין לגוף בקטניות ודגנים מלאים, ברוקולי, אגוזים, שמרים, בירה, יין, חלמון ביצה, עלים ירוקים. כרום נמצא כמסייע בטיפול בסוכרת (סוג I, II, סוכרת הריון) (Davis et al 1996) ובסינדרום השחלה הפוליציסטית (Lucidi 2005).

אבץ – מינרל אשר בדומה לכרום והינו בעל השפעה מיטיבה על איזון רמות סוכר בדם ושיפור הרגישות לאינסולין (Tang 2001).

ויטמין C –  בנוסף למגוון הפעילויות החיוניות שיש לוויטמין C נראה כי קיימת גם השפעה מיטיבה על עליית רמות פרוגסטרון במקרים של בעיות פוריות ושיבושים בשלב הלוטאלי (Henmi 2003).  

טיפול בעזרת צמחי מרפא

עומקו ורוחבו של סינדרום השחלה הפוליציסטית מהווה אתגר משמעותי לטיפול ברפואה טבעית. בסיס הטיפול נמצא באורח החיים, כאשר הדגשים הם הפחתת סטרס, שינוי תזונתי ופעילות גופנית בהתאמה אישית. שמירה על BMI תקין הכרחי לטיפול בסינדרום. מספר דגשים תזונתיים על קצה המזלג: פחות שומנים, פחות פחמימות בעלות אינדקס גליקמי גבוה, הימנעות מוחלטת מסוכרים זמינים, יותר קטניות (מכילותinositol  אשר נמצא כמסייע במניעת עמידות לאינסולין ומשפר פוריות (Gerli 2003), יותר ירקות וסיבים תזונתיים.

טיפול בצמחי מרפא מאפשר גישה לצמתים המרכזיים של הסינדרום ומקנה אפשרות לאזן את הליקויים הקיימים בו:

הורדת רמת סטרס ואיזון המערך האנדוקריני:

מצב עקה של הנפש והגוף מקבע ציר פעילות אנדוקריני ומטה את שיווי המשקל לכיוון ייצור הורמוני הדחק ע”י בלוטת יותרת הכליה. בבסיס הליקויים של סינדרום השחלה הפוליציסטית קיים חוסר איזון אנדוקריני ומצב של סטרס יומי רק מחמיר את התסמינים ומפנה את מסלול בניית הורמוני המין מכולסטרול לעבר ייצור קורטיזול והורמוני דחק. צמחים המוגדרים כאדפטוגנים מאזנים את מידת הלחץ על ציר היפותלמוס-היפופיזה-אדרנל ועשויים לתווך שיפור בעוצמת הסטרס, יחד עם שינוי באורח החיים. צמחים אדפטוגנים תופסים תפקיד מרכזי בטיפול בסינדרום השחלה הפוליציסטית מתוקף פעילותם בתווך הנאורו-אנדוקריני מחד, כתומכים במערכת העצבים, ומאידך, כמאזנים של המערכת האנדוקרינית. איזון זה מתבטא בשיפור היכולת להתמודד עם סטרס (סטרס בראיה הרחבה הכולל עקה נפשית, פיזית, זיהום כימי או ביולוגי) והשבת מצב הומיאוסטזיס. בפועל שימוש בצמחים אדפטוגנים (תוך התאמת הצמח המתאים לאדם במצבו הנוכחי) מוביל שינוי הדרגתי ואיטי (לרוב) המתבטא בשיפור הפעילות והמרגש הכללי, שיפור ביכולת קוגניטיבית ועלייה ברמות אנרגיה וחיוניות. איברי המטרה העיקריים של רוב הצמחים האדפטוגנים הם בלוטות יותרת הכליה, אך כלל המערכת האנדוקרינית מושפעת מצמחים אלו. כך קפיצות ברמת הסוכר בדם לאחר חשיפה לסטרס יהיו מאוזנות יותר לאחר שימוש בצמחים אלו ומערכת החיסון תקבל תמיכה אל מול דיכוי מהורמוני הדחק. הגונאדות (בלוטות המין) זוכות גם הן לטיפוח ע”י הצמחים האדפטוגנים והתוצאות באישה ניכרות באיזון המחזור החודשי, שיפור במצבי תסמונת קדם וסתית ועליה ברמת הפוריות. הצמחים אדפטוגנים המקובלים בטיפול בתסמונת השחלה הפוליציסטית הם: ויתניה משכרת (Withania somnifera), שכיזנדרה סינית (Schisandra chinensis), ג’ינסנג סיבירי (Eleutherococcus senticosus), ג’ינסנג קריאני (Panax ginseng), ג’ינסנג אמריקאי (Panax quinquefolium), רודיולה (Rhodiola rosea).     

הפורמולות האדפטוגניות שלנו: פורמולת ויתניה, Cap Ginseng Maca

שכיזנדרה סינית (Schisandra chinensis)

תמיכה במערכת העצבים:

וורבנה רפואית (Verbena officinalis)

כהשלמה לפעילות הצמחים האדפטוגנים ייתכן ויש צורך בתמיכה במערכת העצבים. תמיכה זאת מתבטאת בהזנת מערכת העצבים (לדוגמה עם ויטמיני B) ובמקביל הרגעת המתח של מערכת זאת ומעבר למצב פארא-סימפתטי. חלק מהצמחים האדפטוגנים עונים להגדרה זאת. צמח מצוין לנושא זה ובעל פעילות “טוניק למערכת העצבים” הוא שיבולת השועל (Avena sativa), המוכר מן המטבח. השימוש הרפואי בצמח, הוא בהפקת החלב מן השיבולים הטריות הנקטפות מן השדה. חלב זה (שונה מחלב שיבולת שועל הנמכר במרכולים), מכיל ויטמינים מקבוצת B. צמח נוסף המקובל לתמיכה במערכת העצבים ובעל זיקה למערכת ההורמונאלית ולכבד, הוא וורבנה רפואית (Verbena officinalis). עלי וורבנה מאזנים מצבים רגשיים הנלווים לשינויים ההורמונאליים (הצמח מקובל ביותר בטיפול בתסמונת קדם וסתית) ומסייע בהסדרת המחזור החודשי. וורבנה הפועל בציר מערכת העצבים, הכבד והמערכת ההורמונאלית, מביא עימו ייחוד כמרגיע וכמסייע לפעילות פירוק ההורמונים בכבד.   

בפורמולה שיבולת שועל שלנו ניתן למצוא גם את שיבולת השועל וגם את הוורבנה יחד עם צמחים נוספים לאיזון ולתמיכה במערכת העצבים. 

ניסיון לאזן את מצב היפר-אנדוגנים:

הצמח פאוניה לבנה (Paeoniae lactiflora) נמצא כצמח משמעותי המסייע בכמה צמתים מרכזיים של התסמונת. הרכיב הפעיל (paeoniflorin) נמצא בניסוי (In Vitro) כמעורר של האנזים ארומטאז ופעילות זאת גורמת להמרת סטסטוסטרון לאסטרדיול. מספר מחקרים קליניים מציגים שיפור משמעותי בכמה ערכים הנוגעים לתסמונת לאחר נטילה של פאוניה יחד עם שוש קרח (Glycyrrhiza glabra). בישול הרכב זה הניתן מהרפואה הסינית\יפנית ונקראShakuyaku-Kanzo-To  (שמו המקוצר במחקרים TJ-68) מציג מחקרים קליניים בהם רמות אנדרוגנים ירדו, ניכר שיפור ביחס בין LH ל-FSH, ובפועל, אחוזים ניכרים מבין המטופלות חזרו לבייץ באופן סדיר במשך נטילת הצמחים, וחלקן הרו (Takahashi 1994, Takeuchi 1991). צמח נוסף אשר עשוי לסייע לאזן את השיבוש האנדוקריני הוא שיח אברהם (Vitex agnus-castus). שיח אברהם “מחזק” השפעה פרוגסטרוגנית ותומך בשלב הלוטאלי. מצבים אלו מוחלשים מאוד בסינדרום השחלה הפוליציסטית ולכן פוטנציאל התרפויטי של צמח זה. שיח אברהם אינו מעורב בהורדת רמות האנדרוגנים באופן ישיר (Van Die 2012). לשיפור ההשפעה של שיח אברהם, מקובל כי יינתן כצמח בודד במנה אחת מוקדם בבוקר ובמינון של 1.5 מ”ל עד 3 מ”ל ליום ממיצוי ביחס 1:2 של הפירות. צמח נוסף המוכר מהרפואה הסינית וההודית הוא טריבולוס (Tribulus terrestris). הסינים וההודים משתמשים בשורש או בפרי, אך מחקר בולגרי התמקד בעלה. הפעילות שנמצאה בקשר לסינדרום השחלה הפוליציסטית היא מודולציה של אסטרוגן ואנדרוגנים, אפרודיזיאק, משפר התמודדות עם סטרס ומשפר חיוניות כללי. המחקר הבולגרי מצביע על ספונינים סטרואידליים (furostanol) האחראיים לפעילות זאת (Bone 2001).

זווית נוספת להשגת “איזון הורמונאלי” היא תמיכה ועירור של פעילות הכבד בכדי לסייע בסילוק עודפי הורמונים מהגוף. הצמחים הקלאסיים לעניין זה הם: שורש שינן רפואי (Taraxacum officinalis), עלי ארטישוק (קנרס) תרבותי (Cynarascolymus), פירות גדילן מצוי (Silybum marianum), קנה שורש כורכום (Curcuma longa), וכן וורבנה ושכיזנדרה שהוזכרו קודם.

פורמולות ניקוי כבד רלוונטיות: פורמולה שינן ארטישוק, Cap Silybum Punica, Cap Curcuma, Cap Silybum

דקל ננסי (Serenoa repens)

שני צמחים נוספים עשויים לסייע באיזון רמות הטסטוסטרון: כאשר נראה כי נוצרת המרה של טסטוסטרון לנגזרת העוצמתית (dihydrotestosterone – DHT), מופע המתבטא בנשירת שיער הראש ו\או שיעור יתר בפנים ו\או הופעת אקנה. במקרים אלו ניתן לשקול שימוש בפירות דקל ננסי (Serenoa repens). דקל ננסי איננו צמח המקובל בטיפול בסינדרום השחלה הפוליציסטית, אך בשל  פעילות אנטי-אנדרוגנית הקיימת בו, ניתן לשקול שימוש בו. דקל ננסי מסייע בטיפול בגידול שפיר של הערמונית (benign prostate hyperplasia) בזכות עיכוב פעילות האנזים 5 alpha-reductase הממיר טסטוסטרון לצורתו העוצמתית (DHT). ניתן למצוא את הדקל הננסי בפורמולה דקל ננסי שלנו.

צמח נוסף אשר עשוי לסייע באיזון יתר אנדרוגנים הוא שורש סרפד (Urtica dioica) בו נמצאו ליגננים הנקשרים באופן תחרותי לקולטני SHBG מבלי להפריע לקישור הורמוני המין ל-SHBG. קישור זה מפחית את יכולת קישור SHBG אל הקולטנים שלו על פני התאים (Schottner 1997). ליגננים אלו נמצאים בסרפד רב-שנתי אשר צבע השורש בו הוא צהוב, אך אינם קיימים בסרפדים הגדלים בארצנו. דקלון ננסי ושורש סרפד פועלים גם במישור מנוגד כאשר לשניהם פעילות מסוימת המחלישה את פעילות האנזים ארומטאז, לכן רצוי לעקוב אחרי מחקרים קליניים בצמחים אלו בקשר לסינדרום השחלה הפוליציסטית.

ניסיון לאזן את מצב הדומיננטיות של אסטרוגן וחולשת פרוגסטרון:

הצמחים המתאימים לנושא זה הם: שיח אברהם שנמצא כיעיל בהעלאת רמת פרוגסטרון (Van Die 2012) וכמו-כן הצמח פאוניה לבנה.  ניתן לרכוש אצלינו קפסולות של שיח אברהם:  Cap Vitex

שיח אברהם (vitex agnus)

ניסיון לאזן מצב של עודף פרולקטין:

הצמח הקלאסי לאיזון מצב עודף של פרולקטין הוא שיח אברהם הפועל כמתחרה (אגוניסט) לנירוטרנסמיטור דופמין ברמת ההיפותלמוס וההיפופיזה. מנגנון הפעולה של הצמח עדיין לא פוענח לחלוטין, אך נראה כי הרכיבים פעילים של הצמח נקשרים לקולטני דופמין (D2) ותוצאת קישור זה מתבטאת בירידה תלוית מינון ברמות הפרולקטין (Van Die 2012). בהיכרות עם הצמח עולה פרדוקס, כאשר מחד, הצמח גורם לירידה ברמות פרולקטין ומאידך, מעודד מתן חלב בהנקה. צמח נוסף המסייע בהורדת רמת פרולקטין הוא  פאוניה לבנה.

כאמור .  ניתן לרכוש אצלינו קפסולות של שיח אברהם:  Cap Vitex

ניסיון לאזן את מצב עמידות לאינסולין:

חוסר האיזון במשטר הסוכר והאינסולין גורם להיפרגליקמיה (יתר סוכר בדם) והיפרליפידמיה (יתר שומנים בדם). הצמח ג’ימנמה (Gymnema sylvestre) המוכר מהרפואה ההודית, נקרא בסנסקריט “לוכד הסוכר”. ג’ימנמה מקטין באופן מיידי את ספיגת הסוכר מדפנות המעי ומסייע בהורדת רמת הסוכר בדם. פעילות זאת ניתנת למרגש כאשר נוטלים מספר טיפות ממיצוי הצמח ישירות על הלשון. תוצאת ניסוי זה ניכרת באובדן הטעם המתוק (חצי כפית סוכר מורגשת כאילו יש חול על הלשון) למשך כחצי שעה עד שעה. באופן שכזה ניתן לצמצם את הדחף לאכילת סוכר ופחמימות. בנוסף לצמצום בספיגת הסוכר והורדת הדחף למזון מתוק נראה כי לג’ימנמה יש פעילות התורמת לחיוניות תאי בטא בלבלב המייצרים אינסולין. סך הפעילות של ג’ימנמה מוגדרת כמאזן (מודולטר) של אינסולין והרכיבים הפעילים של הצמח (סאפונינים וחומצה ג’ימנמית) הם האחראים לפעילות זאת (Yeh 2003). ניתן לרכוש אצלינו קפסולות של הצמח Cap Gymnema

גם קינמון (Cinnamomum spp.) נמצא מתאים לטיפול בסינדרום בזכות פעילותו באיזון רמות הסוכר (Wang  2007).

 דיון בנוגע לטיפול בצמחי מרפא

מפגש הכרות עם מטופלת הלוקה בסינדרום השחלה הפוליציסטית עשוי לקחת מספר שעות או מספר פגישות. חשוב שבפגישה זו יהיו תוצאות בדיקות דם של פרופיל הורמונאלי מורחב, מדדי סוכר ושומנים בדם, ערכי הורמוני התירואיד, ערכים לתפקודי הכבד והכליות. בהתאם לגיל המטופלת ואופן ביטוי הסינדרום אצלה יש להעלות את המודעות בנוגע למעקב רפואי וצורך בבדיקות לסרטן רירית הרחם, סרטן השד, אוסטיאופורוזיס, מעקב לחץ דם ובדיקת דופלקס של עורקי הצוואר.    

אורח החיים מהווה גורם מכריע בהתמודדות עם הסינדרום, כאשר סטרס, תזונה לקויה, עישון, היעדר פעילות גופנית והשמנת יתר, כולם מחמירים את המצב. במקרים אסימפטומטיים ייתכן כי האישה הלוקה בסינדרום תגלה זאת רק בתקופה בה היא מנסה להרות ובמצב זה הלחץ עשוי רק לגבור. לעיתים השימוש בגלולות למניעת הריון מגיל צעיר מטשטש את סממני הסינדרום ורק לאחר הפסקת הגלולות מתגלה הסינדרום.

שיפור בתסמיני הסינדרום בעזרת טיפול בצמחי מרפא עשוי להגיע תוך מספר חודשי טיפול, זאת בהתאם למצב הפרטני. לעיתים טיפול בהעדר מחזור עשוי לקחת שנה ואף יותר.      

טיפול בבעיה כרונית כדוגמת סינדרום זה מעלה מספר שאלות על אופי הטיפול בצמחי מרפא. ניתן לתאר את האופי הטיפולי של צמחי מרפא בשני מסלולים עיקריים: “פעילות של שיפור פיזיולוגי” (שיפור או איזון והשבת החיוניות למערכות הגוף והנפש) מול “פעילות של פיצוי פיזיולוגי” (פיצוי ושינוי של מצב פיזיולוגי כדוגמת דלקת). רוב הצמחים פועלים בשני מסלולים אלו במקביל, כך נשמר האופי ההוליסטי של טיפול בצמחי מרפא אל מול “הרפואה הקונבנציונלית” בה פעילות התרופות היא ברובה “פיצוי פיזיולוגי”. בבחירת פעילות צמחים לטיפול בסינדרום השחלה הפוליציסטית עולה צורך בפעילות של “פיצוי פיזיולוגי” כגון פעילות אנטי-אנדרוגנית, פעילות היפו-גליקמית, פעילות מעודדת השפעה פרוגסטרוגנית, פעילות מרגיעה. במקביל יינתנו צמחים עם פעילות של “שיפור פיזיולוגי” כגון פעילות אדפטוגנית (צמחים אדפטוגנים פועלים גם באורח “פיצוי פיזיולוגי” בחלק מהמקרים), פעילות מאזנת (טוניק) של מערכת העצבים, פעילות התומכת בכבד ובמערכות הסילוק.

לעיתים המטופלת שואלת האם הטיפול הצמחי יינתן לכל משך החיים בכדי לשמור על האיזון? שאלה זאת פונה לנושא זה של אופי הטיפול הצמחי. אם נניח לרגע בצד את כל המסגרת הטיפולית ונתמקד רק בטיפול בצמחי מרפא, ניתן לתאר טיפול זה כטיפול הוליסטי, בו למטופלת יינתנו צמחים המטפלים במקורות חוסר האיזון יחד עם צמחים המטפלים בסימפטומים שונים. בהתאם למסע ההתמודדות עם סינדרום זה, יתנהל משך הטיפול ורוחבו. טיפול בצמחי מרפא כמובן, אינו מרפא סינדרום זה, אבל סך המסגרת הטיפולית יכולה להביא לשינוי משמעותי והורדת התסמינים למינימום. מטופלת הבוחרת בדרך זאת תפגוש את המטפל\ת בהתאם לשינויי החיים לאורך השנים ומרשם הצמחים יינתן ע”פ מצבה הפרטני.

ניתן לקרוא את המאמר בצורתו הרחבה והמלאה בקובץ הנ”ל: https://trifolium.co.il/wp-content/uploads/2022/01/סינדרום-השחלה-הפוליציסטית-מאמר-מלא.pdf

מקורות

Adashi EYHsueh AJYen SS., Insulin enhancement of luteinizing hormone and follicle-stimulating hormone release by cultured pituitary cells. Endocrinology. 1981 Apr;108(4):1441-9.

Azziz R, Dumesic DA, Goodarzi MO. Polycystic ovary syndrome: an ancient disorder ? Fertil Steril. 2011 Apr;95(5):1544-8

Bone K. Tribulus terrestris, Professional review 76, 2001.

Chittenden BG, Fullerton G, Maheshwari A, Bhattacharya S., Polycystic ovary syndrome and the risk of gynaecological cancer: a systematic review. Reprod Biomed Online. 2009 Sep;19(3):398-405

Davis CM, Sumrall KH, Vincent JB. A biological active form of chromium may active a membrane phosphotyrosine phosphatase. Biochemistry. 1996;35:12963-12969.

Di Silverio F, Monti S. Effect of long term treatment with Serrenoa repens in BPH. Prostate. 1998;37:77-83.

Diamanti-Kandarakis E, Kouli C, Tsianateli T, Bergiele A. Therapeutic effects of metformin on insulin resistance and hyperandrogenism in PCOS. Eur J Endocrinol. 1988;138:269-274.

Dunaif AXia JBook CBSchenker ETang Z., Excessive insulin receptor serine phosphorylation in cultured fibroblasts and in skeletal muscle. A potential mechanism for insulin resistance in the polycystic ovary syndrome. J Clin Invest. 1995 Aug;96(2):801-10.

Franks SGharani NMcCarthy M. Geneticabnormalitiesin polycystic ovary syndrome. Ann Endocrinol (Paris). 1999 Jul;60(2):131-3.

Gerli SMignosa MDi Renzo GC.

Effects of inositol on ovarian function and metabolic factors in women with PCOS: a randomized double blind placebo-controlled trial.  Eur Rev Med Pharmacol Sci. 2003 Nov-Dec;7(6):151-9.

Guzick, Talbott, Carotid atherosclerosis in women with polycystic ovary syndrome: Initial results from a case-control study American Journal of Obstetrics & Gynecology
Volume 174, Issue 4 , Pages 1224-1232, April 1996

Henmi T, Endo T. Effect of ascorbic acid supplementantion on serum progesterone level in patient with luteal phase defect. Fertil Steril. 2003;80:459-461.

Kahsar M, Nixon C, Boots L, Azziz R. Prevalence of polycystic ovary syndrome (PCOS) in first-degree relatives of patients with PCOS. Fertil Steril. 2001 Jan;75(1):53-8

LEGRO RS, KUNSELMAN, DODSON, DUNAIF. Prevalence and Predictors of Risk for Type 2 DM and Impaired Glucose Tolerance in PCOS. The Journal of Clinical Endocrinology & MetabolismJanuary 1, 1999 vol. 84 no. 1165-169

Lucidi RS, Thyer AC, Easton CA. Effect of chromium supplementation on insulin resistance and ovarian and menstrual cyclicity in women with PCOS. Fertil Steril. 2005;84:1755-1757.

Nestler JE, Jakubowicz DJ, Evans WS, Pasquali R. Effect of metformin on spontaneous and clomophene-induced ovulation in PCOS. N Eng J Med. 1988;338:1876-1880.

Panossian A, Wikman G, Kaur P, Asea A. Molecular chaperones as mediators of stress protective effect of plant adaptogens. . In: Asea AAA, Pedersen BK (eds.), Heat Shock Proteins and Whole Body Physiology. New York. Springer; 2010: 351-364.

Raja-Khan N, Legro RS. Diagnosis and management of polycystic ovary syndrome. J Clin Outcomes Manage 12: 218–227, 2005.

Schottner M, Gansser D, Spiteller G. Lignans from the root of Urtica dioica and their metabolites bind to human sex hormone biding globuline. PlantaMed. 1997;63:529-532.

I J Fertil Menopausal Stud. 1994 Mar-Apr;39(2):69-76.

Takeuchi T, Nishii O, Okamura T, Yaginuma T., Effect of paeoniflorin, glycyrrhizin and glycyrrhetic acid on ovarian androgen production. Am J Chin Med. 1991;19(1):73-8.

Tang X, Shay NF. Zink has an insulin-like effect on glucose transport. J Nutr. 2001;131:1414-1420.

Van Die MD, Burger HG, Teede HJ, Bone KM., Vitex agnus-castus extracts for female reproductive disorders: A systematic eeview of clinical trials. Planta Med. 2012 Nov 7.

Wang JG et al.: The effect of cinnamon extract on insulin resistance parameters in PCOS. Fertil Steril. 2007 Jul;88(1):240-3.

Yeh GY, Eisenberg DM, Kaptuchuk TJ, Phillips RS. Systemic review of herbs and supplements for glycemic control in deabetis. Diabetes Care. 2003;26:1277-1294.

תודה לספרות בה נעזרתי:

Romm A, 2010. Botanical Medicine for Women’s Health, Livingstone, Missouri.

Hoffmann D, 2003. Medical Herbalism, Healing Arts Press, Vermont.

Bone K, 2003. Clinical Guide to Blending Liquid Herbs, Livingstone, Missouri.

Bone K, 1996. Clinical application of Ayurvedic & Chinese herbs, Phytotherapy, Brisbane.

Mills S, Bone K, 2005.  Essential Guide to Herbal Safety, Livingstone, Missouri.

Mills S, Bone K, 2007. Principle and Practice of Phytotherapy, Livingstone, China.

Yarnell E, 2003. Clinical Botanical Medicine, Liebert, NY.

Meletis CD, Zabriskie N, Rountree R, 2008. Clinical Natural Medicine Handbook, Liebert, NY.

0
X

הפוך למטפל ותזכה להנחה

הופנת מאתר הרוקחות ואתה זכאי לעד 20% הנחה שתופיע בעלת הקניות

כול מה שנשאר לך זה לרצות את זה 

ניוזלטר טריפוליום - הישארו מעודכנים

מאמרים מרתקים מעולם צמחי המרפא
הנחות על מוצרי בית המרקחת שלנו
מבצעים מיוחדים לחברי הניוזלטר
נועם אורן

שלום לכם, כאן נועם. יחד עם ניר ייסדנו את טריפוליום כדי לתת מענה לעולם הולך וגדל של צמחי מרפא. המסע שאנחנו עוברים יחד עם המטפלים, המטופלים ומשתמשים נוספים מרגש ומחזק אותנו - אנו מאמינים בקשר ישיר עם הלקוחות שלנו. אני מזמין אתכם להצטרף למסע הזה יחד, לשמור על קשר, ולשמוע עוד על טריפוליום - בית המרקחת הייחודי לצמחי מרפא, לקבל הנחות, מבצעים, ולהיות הראשונים לדעת. נשמח להיות חברים!

תודה על הרשמתך לניוזלטר של טריפוליום.
לא מפספסים מבצעים ומידע חשוב - נרשמים עכשיו!
דילוג לתוכן